Nove tehnologije koje se koriste u optičarskim radnjama
Optičarske radnje danas ne nude samo standardne usluge kao što su pregledanje vida i izrada naočara, već i uvode sve naprednije tehnologije. Uz pomoć njih je moguće unaprediti iskustvo kupaca, ali i pružiti bolji kvalitet nege očiju.
Zahvaljujući tim inovativnim tehnologijama, proces pregleda je sve brži i jednostavniji, dok se sve više prilagođava samom pacijentu. Kada govorimo o sve kraćim pregledima, trend su započeli uređaji za digitalno merenje dioptrije.
Njihovom upotrebom se olakšava posao optičarima, dok se istovremeno omogućavaju i usluge prilagođene svakom korisniku. Sve inovacije olakšavaju različite aspekte pružanja usluge optičarske radnje i unapređuju njen rad.
Digitalno merenje dioptrije
Kao jedna od najsavremenijih tehnologija koja se koristi u optičarskim radnjama, digitalno merenje dioptrije predstavlja pravu inovaciju. Tu se koriste sofisticirani uređaji, kao što su autorefraktometri, kao i aberometri koji mogu automatski izmeriti refraktivne greške oka.
Čitav proces je brz i efikasan, a omogućava da se precizno odredi dioptrija, a da pacijent ne mora donositi odluke između različitih izbora sočiva. Tako se smanjuje mogućnost greške i ubrzava čitav proces do izrade samih naočara i sočiva.
Rezultati se dobijaju odmah, pa je i pregled brži za same pacijente koji ne moraju nestrpljivo da čekaju. Pored merenja vida, digitalni uređaji nude i mogućnost merenja zakrivljenosti rožnjače, što je ključno za kontaktna sočiva.
3D skeniranje za prilagođene okvire
Još jedna tehnologija koja omogućava sve veću personalizaciju, jeste upravo 3D skeniranje za prilagođene okvire. Ona podrazumeva napredne 3D skenere koji imaju sposobnost da detaljno analiziraju oblik lica, kao i dimenzije.
Mereći širinu nosa, udaljenost zenica i druge ključne faktore, optičari mogu preporučiti one okvire koji bi bolje odgovarali licu.
Uvođenjem ovog procesa u optičarskim radnjama, može se i poboljšati udobnost prilikom nošenja naočara, upravo zbog uzimanja u obzir individualnih karakteristika svake osobe. To omogućava da se značajno smanji pritisak na nos i uši, a da vizuelni doživljaj bude što bolji.
Optomap skeniranje mrežnjače
Neke od optičarskih radnji nude i ovu naprednu tehnologiju, koja omogućava da se retina, odnosno mrežnjača detaljno pregleda, bez potrebe za širenjem zenica.
Kao jedan, pre svega neinvazivan postupak, koristi ultraširoki kadar koji snima do 80% mrežnjače jednim snimkom, što omogućava da se precizno utvrdi stanje, odnosno zdravlje samog oka.
Optomap omogućava širi pregled, što može značiti kada je potrebno da se otkriju problemi kao što su glaukom, degeneracija makule, kao i dijabetička retinopatija. Pregled traje svega nekoliko sekundi, dok su rezultati dostupni odmah.
Blue light filter tehnologija
Blue light filter je napravljen tako da smanjuje izloženost plavoj svetlosti koja je štetna, a koju emituju digitalni uređaji kao što su televizori, računari i pametni telefoni. Ovi uređaji izazivaju glavobolje, naprezanje očiju, kao i umor, a mogu poremetiti i san.
Stakla koja imaju blue light filter mogu blokirati određeni deo te plave svetlosti, što predstavlja bolju zaštitu za oči i čini da se navedeni simptomi smanje. U optičarskoj radnji je moguće ugraditi ovaj filter u naočare, bilo da su u pitanju one sa ili bez prepisane dioptrije.
Takođe, kada je dugoročna zaštita očiju u pitanju, pruža odličnu zaštitu, s obzirom na to da plavo svetlo može prouzrokovati veliku štetu samoj mrežnjači.
Virtuelna proba naočara
Možda najzanimljivija inovacija koja se može naći u optičarskim radnjama, jeste upravo virtuelna proba naočara. Kupci ih tada ne moraju fizički isprobati, već to mogu uraditi putem digitalnih alata.
AR tehnologija, odnosno tehnologija proširene stvarnosti, omogućava da se putem kamera na telefonu skenira lice, a onda softver može prikazati kako bi naočare izgledale na korisniku. Tada se može dobiti jasniji uvid u to kako određene naočare stoje.
Ova metoda je korisna kada je u pitanju online kupovina, jer se na mnogo efikasniji način mogu probati naočare i uštedeti vreme, kao i novac, odabirom pravih modela. Pored odabira konkretnog dizajna, još jedna važna stavka je i uklapanje sa crtama lica.
Fotohromatska stakla
Kao stakla koja se automatski prilagođavaju svetlosti, funkcionišu po principu menjanja prozirnosti, kao i toniranosti, u zavisnosti od toga kakav je intezitet UV svetlosti.
Kada su izložena jačoj sunčevoj svetlosti, postaju tamnija, a kada su u zatvorenom prostoru, postaju prozirne. Tu se dešavaju hemijske reakcije u staklu, koje se aktiviraju pri izloženosti jačim UV zracima.
Predstavljaju jedno univerzalno rešenje kojim se maksimalno štite oči od štetnog zračenja, jer istovremeno pružaju i bolji vid i smanjuju potrebu za klasičnim naočarima za sunce.
Ispunjavajući dve funkcije u jednom modelu, nude maksimalni nivo praktičnosti i olakšavaju svakodnevno funkcionisanje. Pomažu očuvanju zdravlja očiju i smanjuju rizik od potencijalnih bolesti koje mogu biti prouzrokovane štetnim zracima.
Dakle, pre svega jedna tehnologija koja čuva zdravlje u kombinaciji sa praktičnom upotrebom.
Оставите одговор