Kakva su iskustva stanovnika domova za stara lica?

Starački domovi su mesta za smeštaj i negu starih lica. Trebalo bi da budu prilagođeni svojim stanarima i da pruže prijatno stanovanje i pravu podršku licima u trećem dobu.

Iskustva stanara domova su naravno različita, ali su u glavnom pozitivna i oni se dobro osećaju. Ipak, važno je znati šta je to što je njima ostavilo najveći utisak.

Mnogo kraći period prilagođavanja nego što se to očekivalo

Većina korisnika se iznenadi kako im je trebao znatno kraći period prilagođavanja nego što bi su to očekivali.

Odluku o odlasku u starački dom nije lako doneti, većina ih teško donosi i smatra tragično, ali to ne mora da bude slučaj. Zapravo kada se započne sa životom jasno je da to nije ništa loše i problematično. To je opšti utisak kojim se svi vode.

Zanimljiv život sa ljudima slične dobi

I ova stavka je veliko iznenađenje jer se mnogi oduševe kako je zapravo život u domu zanimljiv.

Sobe su obično dvokrevetne, ali ih ima različitih pa je društvo prisutno, a ljudi se svakako lako organizuju i dogovore oko načina stanovanja. Pored toga tu su mesta za druženje, kolektivno provođenje vremena, dvorište je svima dostupno pa se tako dobija ispunjen dan, mnogo više nego kada se živi samostalno.

Odlična organizacija i puno socijalnih aktivnosti

Starački domovi organizuju puno poseta poput ekskurzija i izleta za sve svoje stanovnike. Sve je njima prilagođeno i da svi korisnici budu zadovoljni i srećni, a da su destinacije atraktivne i njima zanimljive.

Osim toga, stalno se organizuju i radionice koje su zanimljive jer se na njim uče nove veštine i na zanimljiv način provode vreme. Mnogi ovako savladaju veštine rada na računaru, slikanje, pisanje poezije i mnogo drugih zanimljivih stvari.

Nije cilj da vreme brže prođe, nego da svaki dan bude ispunjen i zanimljiv, da se to treće doba provede što lepše i stvore neverovatna iskustva i uspomene.

Pravilna zdravstvena zaštita

Za razliku od boravka u sopstvenim domovima, starački domovi imaju kompletnu medicinsku podršku pa zato svi pacijenti imaju adekvatnije praćenje zdravstvenog stanja.

Pored podrške medicinskih sestara, na raspolaganju su lekari koji ili rade u domu ili dolaze na poziv, a kada je potrebno svako ide i u odgovarajući medicinski centar na dodatne kontrole i pretrage. 

Kompletna organizacija je na domu i oni se o tome staraju.

Higijena na zavidnom nivou

Uspešni domovi vode računa i o ovoj stavci i brinu o svojim stanarima u svakom pogledu.

Pored higijene u sobama i zajedničkim prostorima, osoblje se stara da i svaki stanar ima zadovoljene higijenske potrebe. Dešava se da stara lica imaju problem da samostalno obavljaju dnevnu negu pa i u tom segmentu pomažu zaposleni.

Hrana prilagođena svakom korisniku doma

U staračkom domu je hrana kvalitetna, ukusna, ali prilagođena zdravstvenom stanju. Možda to nije nešto čime su svi korisnici oduševljeni, ali se dom stara da uvek jedu kvalitetno i zdravo, što je važno za kontrolu bolesti koje imaju i bolje opšte zdravstveno stanje.

Ovo su samo neka od iskustava koja su stara lica podelila i nešto oko čega se većina slaže. Možda to pomogne i drugima da donesu odluku o smeštaju.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *