Domovi za stare i psihofizičko zdravlje osoba – unaperđivanje raspoloženja korisnika

Donošenje mnogih odluka nije jednostavno i zahteva dosta razmišljanja, analiziranja, razmene mišljenja i iskustava sa drugim osobama. Posebno kada se radi o životnim preokretima kao što je preseljenje na drugu adresu iz određenih razloga, postoji spektar emocija i neodlučnosti, ali i ambicija da se iskusi nešto novo. 

Upravo kada se donosi odluka o tome da je pravo vreme da domovi za stare postanu novo mesto boravka za osobu u poznijem životnom dobu, važno je razmotriti sve aspekte i biti siguran da je napravljen pravi izbor. Generalno, današnji domovi za stare osobe pružaju čitav niz prednosti korisnicima, a među njima se ističe i izuzetno pospešivanje zadovoljstva i raspoloženja, kao i sveukupno psihofizičkog zdravlja lica.

Aktivnosti usmerene ka poboljšanju fizičke aktivnosti lica

Domovi za stare predstavljaju mesta koja su osmišljena tako da se pružaju sve potrebne usluge korisnicima, u cilju njihovog oporavka, poboljšanja zdravstvenog stanja – kako fizičkog, tako i psihičkog, kao i sveukupnog zadovoljstva. Brojne aktivnosti usmerene su tako da unaprede njihovu fizičku aktivnost, kao što su individualne i grupne šetnje i izleti. To istovremeno unapređuje i njihovo mentalno zdravlje, jer će se družiti sa drugim osobama srodnih generacija. 

Pored toga, domovi za stare u skladu sa zdravstvenim stanjem osobe i konsultovanjem fizioterapeuta preporučuju određene fizikalne terapije i vežbe, pa je efekat jačanja mišića i kostiju izuzetan. Sve to, nije jednostavo dobiti boravkom kod kuće i potrebno je dosta angažovanja, vremena i često novca.

Zajedništvom do boljeg raspoloženja i psihičkog stanja

Akcenat koji stavljaju domovi za stare na saradnju, zajedništvo i društvene aktivnosti je zaista izuzetan i krucijalan. Naime, u ovim ustanovama organizuju se zajednička druženja i manifestacije, sportske aktivnosti – nadmetanja u šahu i slično, što razvija nova poznanstva i prijateljstva. 

Sve to naravno zavisi od ličnih afininteta i zdravstvenog stanja korisnika, ali su aktivnosti organizovane na način da obuhvate najveći broj korisnika i obezbede im maksimalan stepen zadovoljstva. Izleti, šetnje, druženje za vreme obroka, gledanje televizije i slično, samo su neke od aktivnosti uz koje korisnici imaju priliku da borave u društvu i razvijaju osećaj zadovoljstva, dele iskustva i uspomene, što jača i njihovo mentalno zdravlje.

Pomoć u aktivnostima koja je od neprocenjivog značaja

Pored organizacije različitih aktivnosti koje će oraspoložiti osobe u poznijem životnom dobu, domovi za stare pružaju svakodnevnu pomoć i podršku prilikom obavljanja raznih aktivnosti. Korisnici dobijaju pripremljene obroke u skladu sa stanjem organizma, bogate hranljivim sastojcima, bez potrebe za razmišljanjem o tome ko će oprati posuđe. 

Takođe, pruža se aktivna pomoć prilikom održavanja lične higijene, što osobama koje su slabije pokretne izuzetno znači. Dodatno, podrška u vidu savetovanja, razgovora, briga o rasporedu i redosledu terapija, kao i mnoge druge aktivnosti, obavlja osoblje domova, pa je rasterećenost korisnika i u ovom pogledu izuzetno zastupljena.

Da bi domovi za stare osobe bili adresa na kojoj će se korisnici osećati sigurno, relaksirano i zadovoljno, važno je pružiti im svu potrebnu pažnju i negu koja im je inače nedostajala kod kuće. Inovativne ustanove vode računa o potrebama korisnika, osluškuju ih i organizuju sadržaje koje će ih učiniti kako fizički, tako i mentalno zdravijim i jačim osobama.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *