Dobre i loše strane vožnje deteta u kolicima i kad treba prestati?

Roditeljstvo je uz sve divne i nežne trenutke, najveća odgovornost koju svaki čovek ima. Strahovi koji se javljaju kada se donose odluke o vaspitanju i razvijanju deteta su normalni i njih se ne treba stideti. 

Jedna od onih koju roditelji treba da donesu dok im je dete još sasvim malo je do kada treba da se vozi u kolicima? Iako na prvi pogled ne deluje kao nešto o čemu je teško odlučiti, važno je da se ovom pitanju priđe sa dosta pažnje. 

Zašto? Pa zato što je vožnja u bebi kolicima deo odrastanja svakog mališana, i to deo u kojem posebno uživaju jer im pružaju udobno mesto za odmor i dremku, dok mami i tati puno olakšavaju svakodnevne aktivnosti sa detetom, ali je kao i svim ostalim stvarima u životu, bitno znati kada je pravi trenutak da se nečim prestane.

Naredni redovi su tu da reše sve nedoumice koje mogu da se jave i pomognu da ovaj značajan momenat u životu kako deteta tako i roditelja prođe što jednostavnije.

Da li vožnja u kolicima utiče dobro ili loše na razvoj deteta?

Korišćenje dečijih kolica naročito u prvim godinama detetovog života ne samo da je korisno nego i neophodno, jer je za razvoj dečije kičme potrebna potpora i zdravo je da provode vreme napolju što više, ali ne sate u našim rukama. 

Ipak vožnja u kolicima ima svoje dobre i loše strane.

Dobre su:

  • Udobnost i osećaj sigurnosti – kolica pružaju roditeljima mogućnost da svoje dete prevoze sigurno, pogotovo na nekim dužim relacijama, ili onda kada je mališan umoran;
  • Praktičnost – kolica olakšavaju obavljanje svakodnevnih poslova poput šetnje, boravka na svežem vazduhu ili kupovine;
  • Zaštita – sva kolica za decu su dizajnirana tako da im pruže zaštitu od različitih vremenskih uslova, bilo sunca, vetra ili kiše.

Loše strane mogu da budu:

  • Svedena fizička aktivnost – ako se kolica predugo koriste mogu da ograniče šansu detetu za fizičku aktivnost, što može da ima uticaja na razvoj mišića i motoričkih veština;
  • Smanjena komunikacija – ako dete previše vremena provodi u kolicima smanjiće se mogućnost interakcije sa okolinom, što će kasnije uticati na emotivni i socijalni razvoj mališana;
  • Razvijanje veštine hodanja – deca koja se previše oslanjaju na kolica često kasnije prohodaju i imaju problem sa održavanjem ravnoteže.

Premda kolica jesu korisna i praktična, neophodno je da se dete kada za to dođe vreme, podstiče na hodanje, igru i fizičke aktivnosti na otvorenom, kao i na to da dete istražuje svet oko sebe i komunicira sa svojom okolinom.

Kada je pravo vreme da dete prestane da se vozi u kolicima?

Ne postoji strogo zapisano pravilo kada deca treba da prestanu da se voze u kolicima. Preporuka Američke pedijatrijske akademije (AAP) je da se kolica prestanu koristiti do treće godine detetovog života. Nakon tog perioda mališani bi trebalo da budu dovoljno razvijeni da mogu samostalno da hodaju.

Ako se sama nauka ostavi po strani, samo dete će dati znake da je spremno da samo hoda, i osvoji svet bez upotrebe kolica. 

Pojačana aktivnost

Kada dete počne da pokazuje zainteresovanost za penjanje, trčanje i igranje napolju, to je prva naznaka da je spremno da više vremena provodi van kolica.

Isticanje nezavisnosti

Kada dete počne da negoduje zbog upotrebe kolica i želi samo da hoda, svojim roditeljima stavlja do znanja da su dani vožnje u njima skoro gotovi i da je spremno da na svojim nogama nastavi dalje.

Daljina hodanja

Onda kada se primeti da dete samo može hoda dugo a da se ne umori, kolica definitvno više nisu potrebna i mogu se skroz izbaciti iz upotrebe.

Vožnja u kolicima su samo deo putovanja svakog malog deteta koji će brzo proći. Zato treba uživati u tim trenucima i znati da kada dođe vreme da ih dete ostavi iza sebe prošla je jedna faza roditeljstva i treba se radovati novim avanturama koje slede.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *