Savršen ten: da li je moguće bezbedno pocrneti na suncu i kako?

Atraktivan i egzotičan taman ten je izgleda sve popularniji kako među damama, tako i među muškarcima! U želji da dočekaju spremni leto sa savršenom bojom kože, mnogi se već uveliko krišom sunčaju na svojim terasama.

Ako i vi čeznete za savšenim tenom, u ovom tekstu pokušaćemo da objasnimo kako da prirodno, bezbedno i brzo pocrnite na suncu! Pročitajte. 

Pripremite kožu za sunčanje 

Želite savršen bronzani ten, bez fleka i opekotina?  Ona pre svega morate da znate da pripremi kože za sunčanje treba posvetiti više pažnje nego samom sunčanju!

To nikako ne znači da pre letovanja, odlazite u solarijume ili na tretmane za samopotamnjivanje. Naprotiv! Jedino vam temeljna hidratacija i nega kože, uz korišćenje prave kreme sa zaštitnim faktorom, može biti  najbolja zaštita od opekotina od sunca, koja će vam pritom dati lepu i preplanulu kožu, bez  ljuštenja, crvenila i pucanja. 

Posvetite se hidrataciji kože 

Koža se svakodnevno bori sa raznim spoljašnjim opasnostima, poput prljavštine, mikroba i štetnih UV zraka. Da bi u toj borbi ostala sveža, blistava i zdrava, ona mora biti pravilno hidrirana. 

Zato se posvetite hidrataciji i u svoju svakodnevnicu uvedite zdrave navike i pokušajte da pijete dovoljno vode. Voda je ipak najjednostavniji i najlakši način da hidrirate kožu! 

U borbi protiv izmučene i dehidrirane kože, mogu vam pomoći i razni preparati za negu lica i tela u vidu krema, losiona i ulja. 

Hidratantne kreme birajte prema tipu vaše kože i pri kupovini obratite pažnju na njihov sastav. Preporučuju se preparati koji zadržavaju vodu u ćelijama kože i u svojoj strukturi imaju hijaluronsku kiselinu, koja sprečava nastanak bora uzrokovanih prevelikom izlaganju sunca.  

Ključno je, ipak, da pouzdane i proverene proizvode za hidrataciju i negu kože svakodnedno i predano koristite i nanosite na lice, vrat i telo. 

Takođe, da biste izbegli prve znakove starenje i tamne podučnjake, razmislite da u svoju beauty rutinu uvedete i kreme za predeo oko očiju

Zdravo se hranite 

Stvaranje melanina, odnosno braon i crnog pigmenta koji je odgovoran za tamnjenje kože i kose, može se postići zdravom ishranom sa hranom bogatom vitaminima i mineralima, kao i korišćenjem određenih vitaminskim preparata koji se uzimaju kao dodaci ishrani. 

Dermatolozi savetuju da nekoliko nedelja pre početka odmora u svoj jelovnik uvrstite namirnice bogate vitaminom C, E, beta-karotenom, kalcijumom i selenom. Unosom takvih antioksidanasa, odnosno sastojaka koji se nalaze u zelenom, crvenom i žutom voću i povrću,  ćelije svoje kože učinićete otpornijim na UV  zračenje. Zato, počnite da se zdravo hranite i jedite što više šargarepe, spanaća, paprika, brokolija, limuna i kivija! 

Da biste povećali broj pigmenta u koži, nije loše da tri nedelje pre intenzivnog izlaganja suncu, počnete da koristite i dodatke ishrani u obliku tableta i kapsula. Ovi preparati  uglavnom su bogati beta-karotenom i mogu pomoći u nadoknadi vitamina i minerala koje ne dobijamo unosom hrane.

Uradite piling lica i tela

Nakon što ste nahranili i obnovili kožu, vreme je da je učinite glatkom za sunčanje. 

Uradite temeljni piling, koji  će ukloniti mrtve ćelije sa površine kože i omogućiti ravnomerno tamnjenje lica i tela bez dosadnog perutanja. Ipak i sa ovim tretmanom budite oprezni. Ne koristite agresivne preparate sa krupnim česticama za piling, koji mogu oštetiti kožu, skinuti joj zaštitni sloj i učiniti je znatno osetljivijom na izlaganje suncu.

Iz tog razloga, piling lica i tela nikako ne radite neposredno pred sunčanje

Izaberite kremu sa zaštitnim faktor

Mnogo je proizvođača različitih losiona, sprejeva, gelova i ulja koji navodno štite kožu. Zato, nije lako izabrati pravi proizvod čijim ćete nanošenjem moći da uživate u letu i suncu, bez straha od dobijanja crvenila, opekotina, pa čak i raka kože.

Da biste bili sigurni da će vašu kožu zaista sačuvati od sunca, krema koju želite da kupite na svojoj nalepnici treba imati oznaku da štiti i od UVB i od UVA zraka. Preparati koji na svojoj etiketi imaju oznaku SPF – Sun Protection Factor (faktor za zaštitu od sunca), čuvaju kožu samo od UVB zračenja. Što je jako važno, jer ovi zraci mogu da dovedu do pojave tumora kože. Međutim, dobro je da krema zaustavlja i UVA zračenje, jer ono utiče na fotostarenje kože, odnosno na stvaranje fleka i bora.

Zato, ako želite maksimalnu zaštitu kože, u drogerijama potražite proizvode sa oznakom  board spectrum  ili  multi spectrum čiji je SPF 30 ili 50. 

Kako se bezbedno sunčati? 

Evo nekoliko saveta za bezbedno sunčanje. Ako ih se pridržavate, nećete oštetiti kožu i zadobiti crvenilo i opekotine.

1. Sunčajte se u pravo vreme 

Koliko god voleli da provodite vreme kraj bazena ili mora, nemojte preterano izlagati svoje telo UV zracima u periodu od 10h do 16h! Svako sunačanje tokom tih nekoliko sati je  izuzetno rizično, jer potencijalno može da izazove opekotine i sunčanicu.

2. Birajte mesto za sunčanje

Ne morate biti tik kraj plaže da biste brže pocrneli i dobili lepši ten. Birajte mesto za sunčanje koje ima dovoljno drveća ili palmi, da biste posle sunčanja mogli da se sklonite i odmorite u prirodnom hladu. 

3. Zauzmite pravi položaj

Lezite stopalima okrenutim ka suncu, tako da na vaše čitavo telo pada svetlost. Na ovaj način, pocrnećete ravnomerno. Takođe, često menjajte i zauzimajte pravi položaj, da se ne bi desilo da vam stomak, ramena i grudi sasvim potamne, a donji deo leđa i listovi nogu ostanu beli.

4. Pravite pauze od sunčanja

Sunčajte se najviše 5-10 minuta, pa napravite pauzu! Sklonite se u hlad ili se okupajte, osvežite vodom i smanjite stres koji sunčanje stvara koži. Tako ćete postepeno tamniti, bez bojazni da će koža početi kroz nekoliko dana da se peruta i ljušti.

5. Redovno nanosite zaštiti faktor 

Kremu sa zaštitnim faktorom treba nanositi ravnomerno, pre i posle svakog kupanja i po čitavom telu, a posebno treba mazati nos, leđa, ramena i obraze. I ukoliko se ne kupate u moru ili bazenu, kreme, sprejeve i losione stavljajte na svaka dva sata! 

Imajte na umu da je pun efekat zaštite ovih preparata moguć jedino ako ih nanesete u dovoljnoj količini. Prava količina SPF kreme za telo koju morate namazati je čak 30 ml.

Negujte kožu i nakon sunčanja

Sunčanje može da dehidrira kožu, ubrza proces starenja lica, smanji proizvodnju kolagena čitavog tela, a time i umanji elastičnost kože. Tako, da bi koža ponovo postala zategnuta, sjajna, i bez bora, treba je negovati i nakon sunčanja. 

Umirite, ohladite i osvežite vaše telo i lice preparatima namenjenim za negu kože nakon sunčanja. Ako primetite zatezanje, peckanje i svrab kože, povećajte unos vode i korišćenje krema za njenu dubinsku hidrataciju.

Izrazito suvu kožu tela i lica mažite i uljima sa ekstraktima šargarepe, kokosa ili kakao putera. Ali, imajte na umu da takva prirodna ulja i serume ne možete koristiti prilikom sunčanja umesto krema sa SPF faktorom, jer gotovo uopšte ne štite kožu od UV zračenja. 

Ukoliko ipak niste čuvali i negovali kožu i preterali ste sa sunčanjem, kožu koja se peruta i ljušti na predelu oko nosa, na ramenima i leđima negujte i obnavljajte preparatima koji joj vraćaju vlagu i leče je od opekotina. 

Mnogi savetuju da i prirodna sredstva za opekotine mogu pomoći koži da se oporavi. Ipak, pre bilo kakvog tretiranja rana neproverenim metodama i preparatima, treba potražiti savet dermatologa, posebno kod težih opekotina. 

Nije dovoljno da samo brzo i lako pocrnite! Potrudite se da sačuvane zdravlje i lepotu vaše kože pravilnom pripremom tela za sunčanje, nanošenjem kreme sa zaštitnim faktorom i predanim negovanjem kože i posle letovanja. 

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *