Šta jesti tokom zime a biti zdrav- domaći proizvodi kao deo tradicije pravi su zimski delikates

Zimska sezona se približila. Pored toplih čarapa i omiljenih džempera u ormaru, izvor toplote trebamo potražiti i u hrani.

Ukoliko pažljivo biramo namirnice koje jedeno tokom hladnijeg perioda i fokusiramo se na održanje imuniteta i energije, možemo biti dobro raspoloženi i zdravi.

U kojoj hrani potražiti vitamine 

Da bi vaša kosa i koža tokom hladne sezone blistala, a telo ne bi trpelo deficit vitamina i minerala, pogodno je jesti ribizlu, aroniju i maline. Kao pravo skladište vitamina ovi bobičasti plodovi su odlični za imuni sistem. Tokom zime preporučljivo je jesti puno sušenog voća ali i orašastih plodova. Suve jabuke, kajsije, brusnice, grožđe, seme od suncokreta, bundeve, bademi, orasi i drugi plodovi činiće vas mentalno jačima, ublažavati zimsku napetost i poboljšati imunitet. 

Zimski period obiluje mnoštvom praznika, a druženja sa ljudima sastavni su deo. Uz dobijanje raznih virusa možete postati krkhi, bez energije, ranjivi i oslabljeni. Ali ne, ukoliko jedete avokado, mandarine, đumbir i kivi. Ove izvanredne namirnice, interesantne arome daće vam sav potreban procenat vitamina u pomoći protiv zimske temperature i najrazličitijih virusa. Iako su dostupni tokom cele godine, u zimskoj sezoni bitan su atribut. Uzivajući svakodnevno u njihovom ukusu dobićete dragocenu imunološku podršku.

Kakvu hranu trebamo jesti tokom zimskog perioda

Topli čajevi i čorbe ukloniće lenjost i apatiju. A pravi vitaminski kompleks biće u voću i povrću. Blago začinjena jela i proizvodi, umerene ljutine i oštrijeg ukusa pomoći će protiv prehlada a svojim karakterom zagrevati naša tela. Tokom zime trebamo jesti uglavnom namirnice koje imaju sve potrebne hranljive sastojke, bogate proteinima, biljnim mastima i omega-3 kiselinama, vitaminom B, D, C, gvožđem i cinkom. U zimske obroke uključite puno repe, luka, šargarepe, bundeve, paradajza, tikvica, začinskog bilja, patlidžana ali i domaćih proizvoda.

Domaći proizvodi kao tradicija

Pripremanje zimnice i raznih domaćih proizvoda namenjenih za hladniji period u našem narodu predstavlja vid tradicije. Zahvaljujući voću i povrću, raznim kiselkastim zimskim salatama i pasterizovanim jelima, specifičnim veštinama i tajnama domaćica – minerali i vitamini uspeju da budu sačuvani. Domaći proizvodi podrazumevaju niz termičkih obrada i što manje štetnih dodataka, kako bi njihova lepota ležala na kvalitetu, dugotrajnosti i dobrom ukusu. Domaći proizvodi tokom zime na stolu gotovo svakog domaćinstva nalaze se u vidu turšije, ajvara, kuvanog paradajza, kiselih krastavčića i kupusa. Neizostavni su usled specifičnog ukusa, zadržane hranljive vrednosti i mnoštva vitamina. Kalijum, magnezijum, vitamin C koji se u njima nalaze dragoceni su za borbu protiv zimskih prehlada. Pored toga, domaći pekmez od šljiva, slatko od malina i kupina, aromatizovana vina, sok od aronije, borovnice i brusnice, med sa mnoštvom bobica i orašastih plodova deo su tradicionalne medicine. 

Svaki organski, takozvani seoski proizvod, u današnjici sve je popularniji i u gradu. Domaći proizvodi dostupni su svima i moguće ih je kupiti u prodajnim lancima marketa, pijacama i prodavnicama zdrave hrane. Promovišući svoje proizvode, mnoge domaćiće na pijacama ističu blagodat ovih namirnica. Bez pojačivača ukusa, veštačkih aroma i nekakvih sumnjivih materija, domaći proizvodi definitivno su zimski favorit. Oni će okupiti celu porodicu vraćajući je nostalgično u detinjstvo kada je miris i ukus tek pečenog hleba bio najdivniji delikates.

 

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *